[elektro-etc] Fonákság
Arnold Fuzesi
arnold.fuzesi.lista at gmail.com
Sat Mar 2 21:34:14 CET 2013
"Objects in mirror are closer than they appear".
:)
Arnold
Sent from my iPhone
On 2013.03.02., at 17:38, Acs Gabor <levlista at e8e.eu> wrote:
> Eszembe jutott, hogy már több orvostól hallottam mondani.
> Valamilyen gyógyszert felírnak, amire én mondom, hogy tartok a mellékhatásoktól, amire az orvos válasza: ugyanmár, azt a gyártók azért írják rá, hogy védjék magukat.
>
> Elgondolkodtatott ez a mondat, hogy a mellékhatás odaírásával hogyan védi magát a gyártó. Ha bekövetkezik, és baja lesz a betegnek, akkor mondhatja, hogy én kérem szóltam, le volt írva a betegtájékoztatóban, és ön úgy szedte be, hogy tisztában volt a lehetséges mellékhatásokkal.
> Gondolom erre céloznak az orvosok. Csakhogy ha továbbvisszük ezt a szálat, ez azt jelenti, hogy én vagyok a felelős a döntésért, hogy beveszem-e az orvosságot. Tehát nekem kell mérlegelnem! Namost ki hallott már olyat, hogy a beteg mérlegel? Felírja az orvosságot az orvos, itt bizalom van, a beteg azt teszi, amit a hozzáértő orvos mondott. Ha netán mégsem venné be a gyógyszert, az sérti az orvost, mondván kétségbe vonták a terápiáját, ezzel az egész szakértelmét. Másrészt nem vette be a beteg, valamilyen okból kórházba kerül, az orvosa rögtön ráírja a beutalóra, hogy a beteg megtagadta a gyógykezelését. Ez aztán a jó belépő a kórházba!
> Szóval maga a gondolat, hogy én ezt lehet, hogy nem veszem be, már eleve meg sem fogalmazódik a fenti okokból a fejekben.
>
> De ha mégis, hogyan tud döntést hozni az ember? Tételezzük fel, beteg a gyereked, elviszed az orvoshoz, az látja hogy piros a torka (nincs tüdőgyulladás, vagy hasonló), és felírja az antibiotikumot. A leírás szerint gyakori mellékhatás, 100 beteg közül 1-10-et érint: látás romlása, süketség, fehérvérsejtszám változás. 1000 közül 1-10-nél jelentkezik: angioödéma, idegesség, érzéscsökkenés, gyomorhurut, májgyulladás, Stevens-Johnson szindróma stb.
> Nem ismert számban fordul elő: álhártyás vastagbél gyulladás, vörösvérsejtek szétesése, anafilaxiás sokk, agresszivitás, szorongás, ájulás, görcsroham, EKG zavarok, hasnyálmirigy gyulladás, májelhalás (halálhoz vezet), toxikus epidermiális nekrózis (ha jól sejtem, bőrelhalás?), veseelégtelenség, vesegyulladás.
>
> Nos, a kérdés, hamár nálad a labda, hogyan tudod ezt a helyzetet mérlegelni? Az orvos nem mondja azt, hogy gyógyszer nélkül 5% lenne a tüdőgyulladás kialakulásának veszélye. Azt sem tudod, hogy van-e bakteriális fertőzése a gyereknek, csak azt tudod, hogy piros a torka, köhög, lázas. Mindenképp kockáztatsz, vagy a bakteriális légúti betegség szövődményeit (ha van egyáltalán ilyen betegsége, nem tudhatod), vagy a fenti szörnyűségeket.
>
> Úgy gondolom, a ma létező egyik legnagyobb képmutatás ez az úgynevezett betegtájékoztató. Nem vagy döntési helyzetben, mégis rádtolják a felelősséget, miközben azt mondják, ugyanmár, ezt csak úgy odaírták a biztonság kedvéért.
> Ráadásul a fenti példát egy olyan brutális gyerekgyógyszerről vettem, amiből elég 3x1-et bevenni, és az orvos állítása szerint ezután 10 napig ott kering a gyerek vérében.
> Mindezt egy torokgyulladásra.
>
>
> --
> Gábor
>
More information about the Elektro-etc
mailing list