[elektro-etc] fagyasztó
vajk fekete
halaloszto at yahoo.co.uk
Thu Jun 28 09:58:52 CEST 2012
sot, a kapillaris hatas ugye pont az, hogy a feluleti fesz. miatt x nyomasnak ellenall statikusan. ha a klimagaz nem nedvesito a cso anyagara, akkor a kapillarcsoben pont elhuzodik a gazoldaltol, es nyomas kell hogy ezt lekuzdd.
vajk
________________________________
From: jhidvegi <jhidvegi at gmail.com>
To: elektro-etc at tesla.hu
Sent: Thursday, 28 June 2012, 0:04
Subject: Re: [elektro-etc] fagyasztó
vajk fekete wrote:
> szerintem pont ellenkezo iranyba nem linearis. pl van az a luk, es
> nyomas, hogy mar nem megy at semmi.
Nem mondod komolyan!
Minden ilyesmi áramlásnál az van, hogy minél nagyobb az áramlás, annál durvábban áll ellen. Szoktak négyzetességről is beszélni. Tehát egy csövön x nyomásnál y a térfogatáram, de 2x nyomásnál kisebb, mint 2y.
Vagy hajóknál, ugye a 2-szeres teljesítmény nem 2-szeres sebességet ad, hanem annál kisebbet.
Ezt már régen is mondtad valami slag kapcsán, hogy van olyan kicsi nyomás, aminél egyszerűen nem áramlik a lé. Ezt már akkor tisztáztuk, hogy nincs ilyen. Persze nem femtopascalról van szó, azt nem tudom, hogy olyankor mi van, de épeszű nyomásoknál a folyadékok nem állnak ellen egyáltalán. Olyan hatás nemigen van, hogy mintha a folyadék szilárd anyagként viselkedne, valami kristályfélébe állna össze, és ennek a legyőzéséhez már mérhető nyomás kell.
Különben, ha létezne a jelenség, akkor lehetne egy kísérlet: két edény össze van kötve egy vékony csővel, az egyikben magasabb a folyadékszint, és mint a közlekedőedényekhez illik, kiegyenlítődnek a szintek.
Azaz csak kiegyenlítődnének, mert amikor már elég kicsi a különbség, mondjuk 1-2 centi, a nyomáskülönbség nagyon lecsökken, és a vékony csőben megáll az áramlás. :-) Ugye nem tudsz ilyenről?
hjozsi
More information about the Elektro-etc
mailing list