[elektro-etc] Fogyasztovedelem

cst maguspr at freemail.hu
Mon Oct 31 12:47:59 CET 2011


-------------
Flüssiggas - Heizung - Brennstoffe - baunetzwissen.de
Der Brennwert Propans beträgt 14,0 kWh/kg, der des Butans 13,8 kWh/kg. Für
die Heizung und Warmwasserbereitung wird in erster Linie Propangas
verwendet ...
www.baunetzwissen.de/.../Heizung_Fluessiggas_161132.html -

ha csak butángáz lenne a PB palackban
13,8 kWh/kg * 11,5 kg = 158,7kWh

ha tiszta propán, akkor
14 kWh/kg * 11,5 kg = 161kWh

valamilyen energetikai számításnál valahol a neten
160kWh -val számoltak 1 teli PBtöltetet
ha mindez igaz, lenne, akkor

160kWh / 11.5kg = 14 kWh/kg
---------------------------------
csere tapasztalatok:

mennyiért cseréltem / töltet valódi súlya

Totálgáz
4485 Ft csere / 11,4 kg = 393,4 Ft/kg

LPG.hu és Flaga gáz
4290 Ft / 11,3 kg = 379,65

Prímagáz egy benzinkútnál
4790 Ft / 11,4 kg = 420

a cserélési árarányok  alapján

420 Ft/kg / 13,8 kWh/kg = 30,44 Ft/kWh
400 Ft/kg / 13,8 kWh/kg = 29 Ft/kWh
380 Ft/kg / 13,8 kWh/kg = 27,5 Ft/kWh

ezután ezeket korrigálni kell a ketyere hatásfokával

a vezetékesgáz árához képest kb 2,5x
a 48Ft-os nappali villanynál olcsóbb
talán az éjszakai (vezérelt) ára környékén van

-----Original Message-----
From: jhidvegi <jhidvegi at gmail.com>
To: elektro-etc at tesla.hu <elektro-etc at tesla.hu>
Date: 2011. október 31. 9:15
Subject: Re: [elektro-etc] Fogyasztovedelem


>Acs Gabor wrote:
>> Balga módon én azt szoktam csinálni, hogy a számla végösszegét
>> elosztom a fogyasztott m3-el, így tudom mibe kerül belőle egy darab.
>> Ez általában nagyjából egyforma érték. A villanyt is innen tudom mibe
>> kerül,
>
>Ha Ft/MJ-ba vagy Ft/kWh-ba is átszámolnád mindet, sokkal könnyebben tudnál
>dönteni alternatívák esetén. Főleg, ha az egyes kütyükről hatásfok adat is
van.
>
>Pl, ha valaki gázzal vagy villannyal főz, de a villany az indukciós rezsó
(még
>gyorsabban lehet le-föl szabályozni, mint a gázt), és ismeri ezek
hatásfokát,
>lehet, hogy az utóbbinál döntene.
>
>Vagy egy alapvető döntés a fűtésben: ha van gáz, de azt zsebből kellene
fizetni,
>és van villany, amit viszont céges óra mér, akkor kiderül energiatartalom
>összevetésből, hogy még a szar hőszivattyú is jóval olcsóbb, mint a gáz
akár
>kondenzációs kazánnal. Hát még, ha jó a hőszivattyú, és ki van használva
valami
>geo tarifa is, de minimum az éjszakai áram.
>
>Ezeket a döntéseket nem lehet meghozni Ft/MJ-szerű adatok nélkül.
>
>> az elosztói nagykereskedelmi szénipari faságot meg sem
>> próbálom felfogni.
>
>Ezek nem bonyolult dolgok. Esetleg utána lehet olvasni. Vannak mindenféle
>kormány- és párthatározatok :), amik szerint hogy kell támogatni a
különféle
>erőműveket, vagy azok felszámolását. Ezek pénzbe kerülnek, és mi fizetjük
meg.
>Pl a szélerőművek energiája nálunk jó drága, mert még a szélcsatornásnak
>nevezett helyeken is feleannyi termelődik ugyanolyan toronyban, mint a
tengeri
>tornyokban. Meg a sok kis ezmegaz kötelező átvétele azon az áron..., szóval
>sokminden van, amit meg kell fizetnünk.
>
>Aztán lehet, hogy ezt elég lenne egy honlapon közölni, az nézegesse, akit
>érdekel attól még benne lesz az árban. Illetve a számlán a közvetlen
infókról
>szóló linket fel lehetne tüntetni.
>
>hjozsi
>
>



More information about the Elektro-etc mailing list