[elektro-etc] RAM XP

H. István bird1 at chello.hu
Tue Oct 5 16:09:21 CEST 2010


  2010.10.05. 15:36 keltezéssel, H. István írta:
>  2010.10.05. 15:10 keltezéssel, H. István írta:
>>  Az egyes biteknek nincs külön címe, csak a byte-oknak. Azon belül a biteknek a helyiértéküknek megfelelő pozíciójuk van.
>> Ha tehát beleíratunk egy adott memóriabyte-ba egy számot, az csak egyféleképp íródhat bele, a fix helyiérték-pozíciók által.
>
> Illetve, izé, be kell vallani, itt is van némi csavarintás. :)
> Hát szóval ez az alkalmazott számábrázolástól is függ, de ettől nem kell nagyon megijedni.
>
> Az eddigiekben a sima, unsigned integer (előjelnélküli egész) feldolgozásról beszéltünk.
> Ennél egy fokkal trükkösebb az előjeles egészek ábrázolása, mivel az előjel nem egyszerűen egy újabb bit, hanem az eddigi 256 variáció kétfelé lesz osztva, -128-tól 127-ig leírva a számokat.
>
> Aztán ott vannak még a fixpontos és a lebegőpontos számok. Ezek arra jók, hogy a törtekkel is dolgozhassunk (mégpedig nem csak úgy, hogy az egyik byte pl. az egész és egy másik egy tört). De lényegében ezek is csak trükközés a bitekkel.
>

Ja, még annnyi, hogy ezzel is leginkább csak akkor kell foglalkoni, ha ASM-ben kódol valaki, de ma már mikrokontrollereknél is használható a BASIC, C, és talán egyebek is.

Az utóbbiakban egyszerűen megmondod, hogy a BELA változó legyen ilyen, olyan, vagy amolyan számábrázolású, aztán szépen elkezdesz vele dolgozni. A többit a fordító elvégzi. (A fordító az, ami a magasabb szinten megírt programból a proci által futtatható gépi kódot generál.)

(A változók azok a "valamik", amiknek a számítások céljára különféle értékeket adhatunk és a műveletek közben változhatnak is, már ha akarjuk. Mindez az elvi szint, a valóságban memóriarekeszek vagy regiszterek, de ezt a fordító elfedi.)

Na persze most nyilván nem fogsz ebből 5 perc alatt megtanulni programozni, ez csak ilyen kis ízelítő.

H.István



More information about the Elektro-etc mailing list