[elektro-etc] RAM XP

H. István bird1 at chello.hu
Tue Oct 5 14:31:24 CEST 2010


  2010.10.05. 13:36 keltezéssel, jhidvegi írta:
>> pl. BASIC-ben, C-ben, stb.), legalábbis alapszinten, akkor sem kell
>> sokkal többet tudnod a procik lelkivilágáról.
>
> Na ebben már erősen kételkedek, de ennek nincs jelentősége.

Pedig a magasabb szintű nyelvek éppen erre szolgálnak.

> Na meg nem is a procik lelkivilágáról kellene sokkal többet tudnia annak, akik programoz, hanem az egész kütyüéről, nemde?

Na igen. Csak eddig nem volt teljesen világos, hogy a PC-ket akarod kicsit mélyebbről megismerni, vagy mikrokontrolleres elektronikákat aknál tervezni.
Illetve, az sem teljesen világos, hogy magához az elektronikához mennyire értesz. (Erre nem kell válaszolni, ez nem valami állásbörze. :) )
Tegyük fel, az analóghoz értesz, csak a digitálishoz nem. De ha megérted az utóbbi alapjait, máris minden sokkal világosabb.
Persze van egy csomó apróság, amit időbe telik megtanulni, de nem kell mindent kapásból tudni (ezt már írta más is), hanem menet közben fokozatosan, amire épp szükség van.
Sokmindenre magától is rájön az ember, amire meg mégsem, annak utána lehet nézni. A google egy elég jó kereső. :)
A hw-elemek kezelése meg le van írva a dokumentációkban. Itt mondjuk nem árt az angoltudás, de jópár dologhoz van már magyar nyelvű leírás.
De a lényeg szeintem továbbra is az intelligencián és a kreativitáson van.

Ez mondjuk sokkal inkább igaz a miktokontrollerek világára, mert ez közelebb van a "forráshoz", a hw-hez.
(A PC-s programozásban a rengeteg előre elkészített függvény, API és más efféle megtanulása és észben tartása már egy kicsit más attitűdöt kíván.)

Szerintem venned kellene egy 80-as évekbeli BASIC könyvet. Előbb írnád meg az első programodat, mint hogy letennéd a könyvet. :)

> Valamint: a bitek ismerete és a programozás között van egy szakadék, amit mindig üresen hagy mindenki. Különben simán érteném, amiről itt szoktatok beszélgetni, de sosem értek semmit. Szóval érdekes ez. Olyan érzésem van, mintha valaki el akarná magyarázni, hogy jut fel a holdra egy űrhajó, és mivel a delikvens nem ért sokmindent, elmagyarázzák neki a faéket, utána hozzáteszik, hogy végülis az űrhajó és a faék között nincs is semmi, csak a faéket kell kellően tudni használni. Hát bizony kell ott még egysmásnak lennie. Sőt, gyanús, hogy itt van az eb elhantolva, ebben a szakadékban. Ledeket villogtatni, jelzőlámpa vezérlést csinálni laboron az egyetemen nekem is kellett valami primitív digit áramkörökkel (már elfelejtettem, mivel). A bool algebrát kifejezetten vágtam, sőt, használtam is egyszerű tranyós áramkörök leegyszerűsítésére. De ez még mindig nagyon az eleje, kb megfelel az ált.iskolai számtannak a matematikán belül. Aki akár nagyon tud számolni, attól még lehet, hogy 
> a thalesz körön is elhasal, ha még soha senki nem mesélte neki. (Kivéve magát Thaleszt. :-) ) Na és még miminden van a matematikában ugye, kevesen vágják, azok is csak kis részét.

Igazad van, sok apró-cseprő ismeretből áll össze a szakmai tudás. De lásd, amit fent írtam minderről.

> Persze nem akarok senkit ösztökélni, hogy töltse ki a kedvemért a szakadékot. :-) Nyilván el lehetne menni mindenféle továbbképzésre, meg autodidakta módon is sokminden felszedhető lenne, de nincs igazán kedvem, nagy falat.

Nem kell egy harapásra az egészet...
Esetleg itt most kiszámolhatnád, hány tonna kenyeret ettél meg eddig életedben.
(Na, erre majd biztos azt mondod, hogy áhh, megettem már én a kenyerem javát! :) )

> Asszem csak megkérdeztem valamit, aztán ez lett belőle, mindenkitől elnézést kérek.

:)

H.István


More information about the Elektro-etc mailing list